10 listopada w poznańskim klubie Eskulap wystąpi legenda brytyjskiej sceny dubstepowej Kode9, założyciel słynnej wytwórni Hyperdub dla której nagrywali tacy wykonawcy jak Burial czy The Bug. Impreza odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Niezależnej Sounds For Freedom poświęconego promocji szeroko pojętej koncepcji Dub. Na dwóch scenach zaprezentują się również lokalni twórcy oraz min. uczestnicy warsztatów producenckich organizowanych przez Fundację Rozwoju Talentów i firmę APS. Swoją obecność potwierdzili Grabadub jeden z pionierów poznańskiej sceny dubstepowej oraz Feelaz i Echotone.
Międzynarodowy Festiwal Kultury Niezależnej Sounds For Freedom
Kode9 (UK)
Grabadub (PL)
Echotone (PL/UK)
Feelaz (PL)
Poznań / Eskulap – ul. Przybyszewskiego 39 Start: 21:00
Bilety 27/35 PLN w przedsprzedaży 40 PLN w dniu imprezy
Organizator: Wielkopolskie Forum Inicjatyw Kulturalnych FRONTAR
Współpraca: Roots Music Promotion New Bass Order
Sponsoring: APS
Dofinansowanie: Wielkopolski Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Partnerzy: Fundacja Rozwoju talentów Głos Wielkopolski FreeColours Muno.pl Independent.pl Reggaenet.pl
Kode9 urodzony w 1974 r. jako Steve Goodman, jest jednym z najwybitniejszych producentów międzynarodowej sceny dubstep, karierę rozpoczął na początku lat 90-tych od eksperymentów z Dubem i drum & bass. Stopniowo jego poszukiwania muzyczne przesunęły się w stronę garażu i 2stepu co doprowadziło do stworzenia niepowtarzalnego brzmienia z którego słynie. W 2004 r. założył wytwórnie Hyperdub, która stała się wylęgarnią talentów pokroju Burial czy The Bug oraz jednym z najbardziej wpływowych labeli dubstepowych. Artysta wydał do tej pory dwa albumy ,,Memories of future” oraz ,,Black Sun”, ten ostatni przy współpracy ze Space Ape, Mc, który melorecytuje swoje teksty na mrocznych, zbubowanych bitach, przypominających najlepszy okres rozkwitu poezji dubowej.
Kode9, obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie Worwick i przez jakiś czas pracował jako wykładowca akademicki na University of East London, kształcąc studentów w dziedzinie mediów i teorii muzyki. W 2009 r. na rynku ukazała się jego książka ,,Sound, Affect of the Ecology of Fear” poświęcona min. zagadnieniom używania dźwięku do stopniowania nastroju. Twórczość Kode9 bazuje na dubstepie, w którym próżno szukać tanich efektów oraz sztampowych rozwiązań, artysta nie waha się sięgać po odległe środki wyrazu, które budują przestrzeń naszpikowaną różnorodnymi barwami dźwięku. Mamy do czynienia z muzyką transową silnie zbasowaną z dość mocno połamanym beatem. W swoich setach artysta sięga również po materiał innych reprezentantów wytwórni Hyperdub jak choćby Burial. Kode9 w Poznaniu wystąpi po raz pierwszy i jest to jedna z nielicznych okazji by zobaczyć go na żywo w tej części Europy.